Поетесата Габриела Цанева облече в нова форма интимни вълнения и тъгата за съдбата на планетата
Поетесата и писателка Габриела Цанева представи пред ценители на словото и изобразителното изкуство десетата си книга за 20 години литературна кариера - „Състояния“.
Сборникът е новаторски по жанр – едновременно със стихотворенията, повечето създадени в стила на японското хайку, с азиатски финес на чувствата, докосващи интимни вълнения, но и големите проблеми на планета, са включени и авторски илюстрации, родили се почти едновременно с думите. жанрът се нарича хайга. „Това е продължение на визуалния свят, който ни обгръща“, обясни Габриела, признавайки, че за пръв път е дръзнала да съчетае образ със стих в предишна своя книга - „Имам себе си“.
„Състояния“ е изящно продължение на търсенията й в посоките на съвършенството. Дълбоко емоционална и специфична по тематика, поезията на Габриела Цанева деликатно, без евтина патетика, докосва нюансите в човешките отношения, но и се вълнува от съдбата на планетата, от вселенската тъга на застрашените видове.
„Често ме питат достатъчни ли са 17-те срички на хайку да изразят всичко това. Според мен те са точната мярка за един откраднат миг“, сподели авторката по време на представянето на изданието на ИК „Изток-Запад“ в Американския център на Столична библиотека. Публиката, изпълнила до краен предел залата, имаше възможност не само да чуе част от произведенията в томчето в изпълнение на Габриела, но и да се запознае с оригиналите на илюстрациите в него.
На литературната премиера в София присъстваха и много представители на ПП „Обединени земеделци“, тъй като универсалната Габриела Цанева е и дипломиран юрист, защитаващ много от техните каузи. Тя бе поздравена от лидера на партията и бивш евродепутат Петя Ставрева, а един от доайените на поетите земеделци – Петко Огойски, пръв представи професионално сборника „Състояния“ като една от най-оригиналните части от творчеството на Цанева, изтъквайки хуманните идеи в него.
„Тя носи Божията искра с голямо достойнство“, каза Петко Огойски, припомняйки, че освен братова дъщеря на големия поет Стефан Цанев Габриела е и от виден род от с. Червена вода, Русенско, дал на България не един и двама земеделски борци срещу тоталитаризма, а бабата на писателката е убита като горянка. За това разказва и първата мемоарна книга на Цанева „Миналото в мен“: за жертвите на болшевизма у нас, за горянското движение, белязало историята на рода й.
Впечатленията си от Габриела Цанева като отличен поет, публицист и мемоарист споделиха още писателят Кирил Назъров – водещ на представянето, Тодор Анастасов – председател на Съюза на репресираните, Иван Селановски – председател на Съюза на писателите земеделци и др.
Предлагаме на читателите едно от не най-миниатюрните поетични бижута в стихосбирката.
Мълчанието
тежи като рало и
разравя ума...
* * *
Усещам тялото си –
като пръст и топлина,
които ме извайват –
атлазена и гладка...
тежи като рало и
разравя ума...
* * *
Усещам тялото си –
като пръст и топлина,
които ме извайват –
атлазена и гладка...
Усещам всеки мускул,
кост, докосване...
и всяка болка,
трепване, копнеж...
кост, докосване...
и всяка болка,
трепване, копнеж...
Усещам кислорода -
дълбокото му
сливане с кръвта и
милионното
докосване на
капилярите...
дълбокото му
сливане с кръвта и
милионното
докосване на
капилярите...
Усещам и войната
в себе си – смъртта на моите
войници... и на победените.
Мълчание...
в себе си – смъртта на моите
войници... и на победените.
Мълчание...
Усещам битката на мислите
в главата си.
в главата си.
ИРИНА ГИГОВА, ФАКТИ.БГ
Няма коментари:
Публикуване на коментар